Aktualno Zdravje & nega

Okužba s srčnimi glistami – na začetku največkrat ni simptomov

Toplejši meseci s seboj prinašajo tudi možnosti okužbe s srčnimi glistami – dilofilariozo. Največja težava te okužbe je, da zajedavec naredi veliko škode, še preden opazimo kakršne koli zunanje znake invazije srčnih glist. Na začetku namreč pes največkrat sploh ne kaže nobenih simptomov.

S srčnimi glistami se lahko okužijo psi, mački in dihurji, pri drugih živalskih vrstah se pojavljajo redkeje. Bolezen prenašajo komarji. Srčne gliste so prisotne na vsem območju Sredozemlja, kjer je dovolj toplo za razvoj mikrofilarij. V Sloveniji so prisotne predvsem na Obali in njeni bližnji okolici, razširjene so tudi ob Jadranu proti jugu. Prisotnost okuženih komarjev ni izključena niti v celinskem delu Slovenije, zato previdnost ni odveč.

Prvi znaki okužbe

Odrasle srčne gliste živijo v desni polovici srca in v bližnjih večjih žilah, ki potekajo med srcem in pljuči. V povprečju srčna glista v psu živi od pet do sedem let. Organizmu in vitalnim organom gostitelja povzroča okužba precejšnjo škodo, močno so prizadeta pljuča in srce. Srce se po obsegu poveča in ne deluje več normalno, sčasoma lahko pride tudi do sprememb v delovanju jeter in ledvic. Pri dilofilariozi je najbolj skrb vzbujajoče dejstvo, da je lahko pri živali povzročene že veliko škode, preden skrbnik opazi kakršne koli znake.

Prvi znaki bolezni se pojavijo, ko je pri psu otežen pretok krvi iz srca v pljuča. Največkrat se kažejo kot zmanjšan tek, hujšanje, brezvoljnost. Pes pogosto kašlja (lahko izkašljuje kri), postaja vse manj vzdržljiv in se izogiba gibanju. Znaki popuščanja desne polovice srca so poleg težav z dihanjem tudi zastajanje tekočine v trebuhu (pes dobi sodčkast videz) in utripanje vratnih ven. V primerih hude invazije srčnih glist lahko žival pogine zaradi odpovedi srca.

Preventiva – kako zaščititi psa?

»Bolje preventiva kot kurativa« tukaj še kako velja! Za preprečevanje srčnih glist obstaja kar nekaj precej učinkovitih zdravil v različnih oblikah – kot kožne kapljice, sirup, tablete, cepivo … Strokovnjaki svetujejo, da od aprila do oktobra zdravemu psu vsak mesec preventivno ponudimo zaščitno zdravilo. To še bolj velja za pse, ki živijo znotraj tveganih območjih, za vse ostale pa je najmanj, kar skrbnik lahko naredi, to, da mu tableto ponudi en mesec po prihodu iz tveganega območja. Glede same izbire svetujemo posvet z veterinarjem. Tablete in ostala zdravila (t. i. makrolidi) uničujejo mikrofilarije v krvi, še preden te dosežejo srce psa v dovolj razviti obliki.

Kožne kapljice pa delujejo repelentno, torej komarje odganjajo in tudi ubijajo. Preprečujejo pik komarja in prenos mikrofilarij v krvni obtok psa. Za kar največjo zaščito psa, nujno pa na ogroženih področjih, je smiselno kombinirati eno in drugo vrsto preventivnih sredstev.

Po Sloveniji razdelili 4000 testov za ugotavljanje okuženosti

Trenutno v Sloveniji poteka prav posebna akcija. V podjetju Vetpromet so veterinarskim ambulantam po vsej Sloveniji razdelili 4000 testov, s katerimi bodo ugotavljali okuženost s srčno glisto, tudi tisto v razvojni fazi. Gre za nezahteven poseg z odvzemom kapljice krvi za test na prisotnost odrasle srčne gliste in kapljice krvi za razmaz, s katerim se ugotavlja mikrofilarije. Akcija poteka skoraj v vseh veterinarskih ambulantah. Če vas zanima, se o možnostih testiranja pogovorite s svojim izbranim veterinarjem.

error: Kopiranje teksta ni mogoče.