Zdravje & nega

Pasji krvodajalci rešujejo življenja

V Sloveniji nimamo veterinarske krvne banke, zato je oskrba s krvjo za transfuzije povsem odvisna od živali. Oz. od njihovih skrbnikov, ki prepoznajo, kako pomembni so krvodajalci.

Aktivna je baza ‘Tačka daruje’, kamor so vpisano krvodajalci – psi in mačke,  ki so preverjeni in imajo določene krvne skupine. Če vaš pes ustreza vsem pogojem, razmislite o tem, da bi postal pes krvodajalec. Tudi zato, ker nikoli ne vemo, kdaj bo naš ljubljenček potreboval pomoč …

Najpogosteje se kri potrebuje v urgentnih situacijah

Urgentne situacije so tiste, ko se najpogosteje hitro potrebuje kri – ko v ambulanto pridejo živali, ki na primer močno krvavijo zaradi avtomobilske nesreče, ali so se denimo zastrupile s podganjim strupom, ki povzroča motnje pri strjevanju krvi. Takrat običajno ni časa za poglobljene laboratorijske raziskave, zato je baza pasjih krvodajalcev, ki imajo vnaprej določeno krvno skupino (in izvedene vse preiskave) tako pomembna. Samo na ta način se lahko v urgentni situaciji hitro in brez izgubljanja dragocenega časa dobi ustreznega krvodajalca.

Manj urgentne situacije – kri se vzame preventivno

V manj urgentnih situacijah se kri za transfuzijo lahko vzame vnaprej, preventivno, pred večjim kirurškim posegom, pri katerem se predvideva, da bi lahko prišlo do hujših krvavitev. »Taki posegi so na primer odstranitev vranice, ledvice ali dela jeter in operacije na srcu. S transfuzijo lahko tudi zdravimo določene motnje v strjevanju krvi ali nadomeščamo večjo, življenje ogrožajočo izgubo beljakovin. V tem primeru imamo po navadi dovolj časa, da potencialnega krvodajalca testiramo in izvedemo vse potrebne laboratorijske preiskave, da ugotovimo, ali je žival primerna za odvzem krvi,« pravijo na Veterinarski zbornici.

Preberite še:

Kdo je primeren pasji krvodajalec in kakšen je postopek odvzema krvi? 

error: Kopiranje teksta ni mogoče.