Vsi poznamo besedno zvezo »lizati si rane«, skoraj vsi pa smo tudi že slišali, da ima pasja slina zdravilne učinke, zaradi katerih se rana z lizanjem hitreje zaceli. Pa je to res?
Znanstveno je dokazano, da pasja (pa tudi človeška) slina vsebuje nekaj antibakterijskih in antimikrobnih učinkovin. Pasja slina vsebuje celo nekaj ubijalcev bakterij E.coli in pasjih streptokokov. A, kot poudarjajo strokovnjaki, ključna beseda pri tem je »nekaj«. Sodobna medicina je mnogo naprednejša in po mnenju stroke močno učinkovitejša od pasje sline.
Medtem ko lizanje rane lahko sicer nudi zaščito pred določenimi bakterijami, pa lahko hkrati iritira kožo, zaradi česar lahko hitreje pride do okužbe. Lizanje in grizenje rane lahko upočasni celjenje, saj vedno znova odpira rano. Posebej nevarno pa je, kot opozarjajo veterinarji, lizanje pooperativnih ran, saj se lahko zaradi tega ponovno odprejo, kar pomeni nujen ponoven obisk veterinarja, ponovno zapiranje takšne rane pa je ponavadi bolj zakomplicirano. Zato psi po operacijah dobijo ovratnike, ki jim lizanje rane preprečujejo.
»Namesto da pustite psu, da si liže rano, raje založite pasjo prvo pomoč z izdelki za nego ran in antibakterijskimi sredstvi,« priporoča stroka. Majhne rane lahko oskrbimo sami, tako da jih speremo z blago milnico, splaknemo in potapkamo do suhega, nato nanesemo sredstvo za rane. Za večje rane pa je nujen obisk veterinarja.