Poleg stranskih učinkov cepiva proti steklini, o katerih je izbruhnilo na slovenskem spletu prejšnji teden, je moč zaznati vse več dvomov o smiselnosti cepljenja.
Po spletu se pojavljajo vprašanja ministrstvu na temo – ali virus stekline sploh še obstaja v okolju (menijo, da ni več prisoten, pa tudi drugi virusi). Ko smo o tem povprašali Veterinarsko zbornico Slovenije, so nam odgovorili, da menijo, da je strokovno korektno stališče prof. dr. Petra Hostnika, dr. vet. med., pojasnjeno na tej povezavi – z dne 24.03.2022.
Sicer več o tem, kaj pravi Veterinarska zbornica o varnosti cepiv in stranskih učinkih TULE.
Smiselnost cepljenja proti steklini
Povprašali smo jih tudi, če menijo, ali je zakonodaja o obveznem cepljenju proti steklini za pse smiselna, a so nas glede tega vprašanja napotili na UVHVVR, ki da je, kot menijo, za odgovor na ta vprašanja pristojna.
Obvezno cepljenje psov proti steklini je pri nas v veljavi od leta 1947. “Na ta način ter ob upoštevanju drugih veterinarskih ukrepov (zapiranje psov – prepoved prostega gibanja, nadzor nad potepuškimi psi,…) je bila izkoreninjena urbana oblika stekline, katere glavni prenašalec so psi. Cepljenje psov se v prvi vrsti izvaja z namenom varovanja zdravja in življenj ljudi,” povedo na Upravi RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin.
O smiselnosti cepljenja pa, da dokler obstaja tveganje za vnos oziroma pojav bolezni, predvsem glede na sedanje epidemiološko stanje stekline, zlasti zaradi intenzivnejšega vnosa psov iz Ukrajine in nezadostnega nadzora in nekontinuiranega cepljenja lisic v nekaterih državah zahodnega Balkana, ostaja obvezno cepljenje vsekakor smiseln ukrep.
Določena odstopanja v noveli pravilnika?
Vprašali smo jih še, če bi bilo bolj smiselno uvesti obvezen titer test (torej test prisotnosti protiteles) preden bi cepili pse (in mačke – in tudi pred drugimi cepljenji).
“Cepljenje psov proti steklini je v Sloveniji obvezno in predpisano s Pravilnikom o ukrepih za ugotavljanje, preprečevanje širjenja in zatiranje stekline (Uradni list RS, št. 98/13 in 81/16). Določena odstopanja bodo opredeljena v noveli pravilnika,” odgovarja UVHVVR.