Zdravje & nega

Vsaka psička mora imeti naraščaj – resnica ali mit?

Veliko je mitov, ki krožijo o psih. Eden izmed njih je tudi ta, da mora vsaka psička vsaj enkrat v življenju imeti naraščaj. Ali to drži?

O tem smo povprašali Neco Jerkovič, dr. vet. med. iz klinike Vet4Pet:

Mora res vsaka psička vsaj enkrat v življenju imeti naraščaj?: »Ne drži. Res je, da je po študijah gnojno vnetje maternice pogostejše pri psicah, ki niso nikoli imele mladičev, vendar imamo danes številne druge možnosti, da to rešujemo.«

Drugi prav tako pogost mit, ki kroži pa je ta, da so po kastraciji psi manj aktivni in energični.

Mnenje strokovnjakinje Nece Jerkovič, dr. vet. med, je naslednje: »Težko je točno napovedati, kako bo kastracija vplivala na psa. Načeloma ni pravilo, se pa lahko zgodi, da nivo aktivnosti po kastraciji nekoliko pade (številne študije sicer dokazujejo, da se delovna uporabnost psov po kastraciji ni zmanjšala). Na srečo imamo zadnja leta čudovito rešitev, ne samo za delovne, tudi za družinske pse. Na trgu so namreč hormonski čipi, ki se uporabljajo za kemično kastracijo in nimajo stranskih učinkov. Vstavijo se v podkožje in delujejo od šest mesecev do 1 leta (seveda se lahko aplicirajo želeno dolgo; ko učinek popusti, se enostavno vstavi nov čip). Vsem, ki so v dilemi, priporočam, da se najprej poskusno odločijo za kemično kastracijo. Tako bodo lahko videli, kako kastracije deluje pri njihovem psu in se kasneje odločili za ponovno aplikacijo čipa (če želijo samca v prihodnosti še uporabiti v vzreji; ta kastracija je namreč reverzibilna) ali trajno kastracijo. Na ta način se enostavno ovržejo vsi strahovi pred kastracijo.«

 

 

 

error: Kopiranje teksta ni mogoče.