Življenje s psom

50 odtenkov lajanja

Če želimo svojega psa razumeti, ni dovolj, da razumemo le njegovo telesno govorico, ampak moramo razumeti tudi glasove, ki jih oddaja.

Najmanj, kar moramo vedeti, pa je: ponavljajoče se lajanje je predvsem izražanje neke želje oz. potrebe. Odmori med lajanjem pa pomenijo, da stvar ni kdove kako nujna. Kako lajanje umirimo? Tako, da oglašanje vzamemo resno.

Čuječe lajanje

Čuječe lajanje je namenjeno varovanju drugih članov krdela. Slišimo ga, če se približuje tujec ali grozi kakšna druga nevarnost. Lajež je pri tem natančno odmerjen in v nižjih tonih. Če skrbnik med lajanjem na psa zavpije, bo pes to razumel kot potrditev svojega vedelja (skrbnik ”laja” skupaj z njim), zato bo s svojim oglašanjem nadaljeval.

Svarilno lajanje

Gre za bevskanje v kratkih presledkih. Pes zalaja srednje glasno, od trikrat do štirikrat. Pes je pri tem razmeroma sproščen, želi nas le na nekaj opozoriti.

‘Alarmantno” lajanje

Za ”alarmantno” lajanje so značilni srednje glasni in številni ”bevski” v kratkih presledkih. Štirinožec je pri tem zelo vznemirjen, ker je naletel na vsiljivca in potrebuje pomoč.

Defenzivno agresivno lajanje

Značilno je počasno, a vztrajno renčanje v nizkem tonu. Pes se počuti ogroženega, če bo sila, se bo branil. Vsiljivec se seveda nahaja še zunaj njegovega revirja. Če pes še naprej renči in se to nadaljuje z lajanjem, pomeni, da je negotov, a bo v sili pripravljen na boj. Če bo pes želel opozoriti vrstnika ali otroka, ki ga vleče za rep, bo zalajal na kratko in v nizkem tonu. S tem pes pokaže, da ga dejanje obremenjuje.

Lajanje iz dolgočasja

Še zlasti lastniki mladih psov se jezijo, ker pes po nepotrebnem laja. Oglašanje je pri tem kratko in ostro, toni pa so visoki. Pes to počne, ker se dolgočasi, ali pa se počuti zapostavljenega. Laja tako dolgo, da dobi želeno pozornosti.

Poziv k igri 

Če pes poskakuje okoli človeka ali psa, ki stoji pred njim, in pri tem na kratko in hitro laja, je to poziv k igri. Lajež ni kdove kako energičen, slišimo ga kot glasno sopihanje. Pomembno pa je, da pri tem opazujemo tudi telesno govorico. K pozivanju k igri sodi tudi takoimenovani priklon (pes ima prednji del telesa pri tleh) in ”smejoči se” obraz.

Lajanje v pozdrav

Pri pozdravljanju pes enkrat ali dvakrat zalaja v srednjem do visokem tonu. Nekateri, zlasti majhni psički pa, od navdušenja, ko skrbnik pride domov, kar ne znajo prenehati lajati. V tem primeru psičku ”odzdravimo” šele, ko se povsem umiri.

error: Kopiranje teksta ni mogoče.