Položaj spanja pri psu nam pove ogromno. Razkriva osebnost psa, njegovo razpoloženje in seveda, kako se pes v tistem trenutku počuti.
Kaj torej pomenijo denimo spanje na boku, hrbtu ali trebuščku?
Spanje na boku
Pes, ki spi na boku, ima izpostavljene vitalne organe, kar pomeni, da se počuti varno in udobno. Psi, ki najraje spijo v tem položaju, so običajno nezahtevni in sproščeni karakterji, ki zaupajo svojim lastnikom. Toda če spijo kje na novo ali obkroženi z ljudmi, ki jih ne poznajo, velikokrat spremenijo položaj spanja.
Spanje v klopčiču
Položaj, pri katerem je pes zvit v klobčič, z nosom pri repu, je položaj spanja, ki ga zavzemajo divje živali. Ta položaj varuje vitalne organe, pomaga ohranjati toploto in omogoča, da se žival zelo hitro dvigne. Čeprav bi iz tega sklepali, da se pes, ki spi na boku, počuti nesproščeno, to lahko drži, ni pa nujno. Gre za pogost položaj pozimi in jeseni, ko je hladneje – to velja za pse, ki živijo na prostem. Za pse, ki tako najraje spijo v toplem stanovanju, pa velja, da so nežni, ljubeči in nekomplicirani.
Spanje na trebuhu
Položaj, imenovan tudi ‘Superman’ – spanje na trebuhu, z vsemi štirimi od sebe omogoča psu, da je v trenutku nazaj na nogah. Velikokrat je ta položaj viden pri psih, ki potrebujejo pogost spanec, toda prav tako so radi pripravljeni na takojšen odziv in igro. V tem položaju spijo zelo energični psi, ki ne bodo zamudili enega samega trenutka ‘akcije’ ter tisti, ki jih je lahko motivirati.
Spanje z izpostavljenim trebuščkom, s tačkami v zrak
Spanje z izpostavljenim trebuščkom pomaga psu pri ohlajanju, zato ga pogosto vidimo v poletnih mesecih. Okrog trebuščka je kožuh tanjši in če pes ta področja izpostavlja, se na ta način hladi. Prav tako pa ta pozicija kaže na to, da je pes zelo sproščen, saj ima izpostavljene najbolj ranljive dele telesa, hkrati pa se iz tega položaja težko hitro pobere. V tem položaju denimo v divjini volki nikoli ne spijo.